Committees & Committee Officers

Standing Committees:

BOARD OF DIRECTORS

EXECUTIVE COMMITTEE (designated in bylaws)

COMMITTEE ON COMMITTEES (6 appointed members; 3 year terms)

  • Loren Riesberg (2017), President Elect, Chair, ex officio
  • Carrie Wu (2017)
  • Eric Bishop von Wettberg (2017)
  • Katrina Dlugosch (2018)
  • Caroline Stromberg (2018)
  • Chris Martine (2019)
  • Linda Watson (2019)
  • Jon Giddens, (2018-two year term following rotation off of Board as Student Representative)
  • Racheal Spicer (2018), Secretary, ex officio

Other Committees:

ANNUAL MEETING PROGRAM COMMITTEE

  • Amy Litt (2017), Program Director (Chair)
  • Program Organizer of each Section
  • Chair, Local Organizing Committee
  • Representatives of Other Societies meeting with BSA

COMMITTEE ON HUMAN DIVERSITY

  • Jim Cohen, (2017) Chair
  • Stacey Smith (2017)
  • Tia-Lynn Ashman (2018)
  • Teena Shen Michael (2018)
  • Uromi Goodale (2018)
  • Ann Sakai (2019)
  • Eric Wada (2019)
  • Michelle Garcia, Student Representative (2019)
  • Amy Litt (2017), Program Director, ex officio
  • Gordon Uno (2017), President, ex officio
  • Bill Dahl, Executive Director, ex officio

CORRESPONDING MEMBERS COMMITTEE (Past Presidents)

  • Dick Olmstead (2019), Past President, Chair, ex officio
  • Pamela Diggle (2017)
  • Tom Ranker (2018)

DEVELOPMENT COMMITTEE

  • Joseph Armstrong (2017), At-Large Director - Development, Chair
  • Gregory Anderson
  • Darleen DeMason
  • W. Hardy Eshbaugh
  • Ned Friedman
  • Amy Litt
  • Edward Schneider
  • James Seago
  • Dennis Stevenson
  • Birgit Spears, Development Director, ex officio
  • Bill Dahl, Executive Director, ex officio

EDUCATION COMMITTEE (6 appointed members; 3 year terms)

  • Phil Gibson, Chair (2018)
  • Paul Wolf (2017)
  • Paul Beardsley (2018)
  • Melanie Link-Perez (2019)
  • Anna Monfils (2019)
  • Audrey Ragsac, BSA Student Representative (2018)
  • Gordon Uno (2017), President, ex officio
  • Rachel Spicer (2018), Secretary, ex officio
  • Allison Miller (2018), At-Large Director - Education, ex officio
  • Mackenzie Taylor (2020), Editor of the Plant Science Bulletin, ex officio
  • Catrina Adams, BSA Education Director, ex officio

ELECTION COMMITTEE (3 appointed members; 3 year terms)

  • Dick Olmstead (2017), Past President, Chair, ex officio
  • Dianella Howarth (2017)
  • Erika Edwards (2018)
  • Chris Haufler (2019)
  • Rachel Spicer (2018), Secretary, ex officio

ETHICS COMMITTEE

  • Dick Olmstead (2017), Past President, Chair, ex officio
  • Sean Graham: swgraham@mail.ubc.ca
  • Pamela Diggle: pamela.diggle@uconn.edu
  • Cynthia Jones: cynthia.s.jones@uconn.edu
  • Andrew Schnabel: aschnabe@iusb.edu
  • Karen Koster: Karen.Koster@usd.edu
  • Judy Jernstedt: jjernstedt@ucdavis.edu
  • Theresa Culley: theresa.culley@uc.edu
  • Mackenzie Taylor: MackenzieTaylor@creighton.edu
  • Amy McPherson: amcpherson@botany.org
  • Beth Parada: bparada@botany.org

FINANCE COMMITTEE (3 appointed members; 3 year terms)

  • Richard McCourt (2019), (Chair)
  • Darleen DeMason (2017)
  • Judy Jernstedt (2018)
  • Erin Fujimoto, Student Representative (2017)
  • Lucinda McDade (2019), Treasurer, ex officio

INVESTMENT COMMITTEE (3 members; 3 year terms)

  • Harry T. Horner (2017), (Chair)
  • Karl Niklas (2017)
  • Ned Friedman (2018)
  • Brenda Casper (2019)
  • Angela McDonnell Student Representative (2018)
  • Gordon Uno (2019), President, ex officio
  • Lucinda McDade (2019), Treasurer, ex officio
  • Bill Dahl, Executive Director, ex officio

PUBLIC POLICY COMMITTEE

  • Marian Chau (2017), Co-Chair
  • Morgan Gostel (2017), Co-Chair
  • Nicholas Tippery (2017)
  • Kathryn LeCroy (2017)
  • Charlotte Germain-Aubrey (2018)
  • Ingrid Jordon-Thaden (2018)
  • Muriel Poston (2019)
  • Larry Hufford (2019)
  • Krissa Skogen (Honorary)
  • Benjamin Blackman (Honorary)
  • Andrew Pais Student Representative (2018)
  • Bill Dahl, Executive Director, ex officio

PUBLICATIONS COMMITTEE (3 year terms)

  • Sean Graham, BSA Director at large - Publications (2019), Chair
  • Richard McCourt (2017)
  • Allison Miller (2017)
  • Sarah Wyatt (2017)
  • Lisa Wallace (2018)
  • Ignacio Escapa (2019)
  • Annie Virnig Student Representative ((2018)
  • Pamela Diggle, Editor, AJB, ex officio
  • Theresa Culley, Editor, APPS, ex officio
  • Mackenzie Taylor, Editor, PSB, ex officio
  • Amy McPherson, AJB Managing Editor, ex officio
  • Richard Hund, AJB Production Editor, ex officio
  • Beth Parada, APPS Managing Editor, ex officio

TECHNOLOGY COMMITTEE (5 appointed members; 3 year terms)

  • Norm Wickett (2017), Chair
  • Vanessa Koelling (2018)
  • Simon Uribe-Convers (2018)
  • Gina Baucom (2018)
  • Scott Russell (2019)
  • Klara Scharnagl Student Representative (2019)
  • Rob Brandt, BSA Manager Technology Development, ex offico

DISTINGUISHED FELLOW AWARDS COMMITTEE (6 appointed members; 3 year terms)

  • Jill Miller (2017), Chair
  • Susana Magallon (2017)
  • Jim Doyle (2018)
  • Lucinda McDade (2018)
  • Ed Schneider (2019)
  • Marsh Sundberg (2019)
  • Gordon Uno (2017), President, ex officio

BSA GRADUATE STUDENT RESEARCH AWARD COMMITTEE (INCLUDING THE J.S. KARLING AWARD) (9 appointed members; 3 year terms)

  • Nico Cellinese (2017), Chair
  • Melissa Islam (2017)
  • Liz Zimmer (2017)
  • Suzanne Joneson (2018)
  • Madelaine Bartlett (2018)
  • Shawn Krosnick (2018)
  • Mark Fishbein (2019)
  • Jae Canntley (2019)
  • Jennifer Mandel (2019)
  • Bill Dahl, Executive Director, ex officio

CHEADLE AWARD COMMITTEE (3 appointed members; 3 year terms)

  • Jocelyn Hall (2019) Chair as Chair of D&S Section
  • Donovan Bailey (2017)
  • Jill Preston (2018)
  • Jocelyn Hall (2019)
  • Carrie Wu (2019)
  • Bill Dahl, Executive Director, ex officio

DARBAKER PRIZE COMMITTEE (3 appointed members; 3 year terms)

  • In partnership with the Phycological Society of America
  • Bill Dahl, Executive Director, ex officio

ESAU AWARD COMMITTEE (3 appointed members; 3 year terms)

  • Karl Niklas (2017), Chair
  • Julien Bachelier (2018)
  • James Seago (2019)
  • Bill Dahl, Executive Director, ex officio

DONALD R. KAPLAN MEMORIAL LECTURE COMMITTEE (3 appointed members; 3 year terms "once established-2013")

  • Cindi Jones (2019), Chair
  • Chelsea Specht (2017)
  • Barbara Ambrose (2018)
  • Bill Dahl, Executive Director, ex officio

MOSELEY AWARD COMMITTEE (3 appointed members; 3 year terms)

  • Robert Baker (2017), Chair
  • James Boyer (2018)
  • Peter Wilf (2019)
  • Bill Dahl, Executive Director, ex officio

PELTON AWARD COMMITTEE (3 appointed members; 3 year terms)

  • Joe Williams (2019), Chair
  • Jill Preston (2017)
  • Andrew Doust (2018)
  • Bill Dahl, Executive Director, ex officio

International Affairs Committee

  • Tom Rost (2019), Chair
  • Allison Miller (2017)
  • Mark Beilstein (2017)
  • David Gernandt (2018)
  • Nisa Karimi , Student Representative (2018)
  • Bill Dahl, Executive Director, ex officio

Publications of the Society:

American Journal of Botany

Applications in Plant Sciences

PLANT SCIENCE BULLETIN


Representatives to Various Organizations:

AAAS COUNCIL

AIBS COUNCIL

ANNUAL INCORPORATION, STATE OF CONNECTICUT